Bazen susmak, söylenen bir sürü sözden çok daha fazlasını ifade eder.
Montesquieu

           

Anzavur Ayaklanması


Kurtuluş Savaşı’nın başladığı günlerde, padişahın ve İngilizlerin kışkırtması ve teşvikiyle Kuva-yî Milliye kuvvetlerini yok etmek için hilâfet ordusu adıyla kurulan Kuvva-i İnzibatiyenin çıkardığı ayaklanmalara verilen ad. (Birincisi:1 Ekim 1919-25 Kasım 1919, ikincisi:16 Şubat 1920-16 Nisan 1920)

Anzavur Ahmet adında eski bir jandarma subayı, halkın huzursuzluğundan yararlanarak Çerkez köylerinde Kuva-yî Milliye’yi kötüleyici konuşmalar yapmaya başladı. Bu kışkırtma üzerine Pomaklardan Gâvur İmam ve Şah İsmail, topladıkları kuvvetlerle Anzavur’a destek verdiler. Bu sırada hem İngilizler hem de İstanbul hükûmeti bu harekete silâh, cephane ve para yardımında bulundu. Anzavur arkadaşlarıyla Biga ve Gönen ilçelerini ele geçirmek için hazırlık yapmaya başladı. Durumu haber alan Ankara hükûmeti, Süleyman ve Rahmi Beyin komutasındaki kuvvetleri Biga’ya gönderdi. 14. Kolordu komutanı Yusuf İzzettin Paşa, bütün milis kuvvetlerinin Balıkesir’de toplanmasını emretti. Bu sırada Biga’yi yağmalayan Anzavur Ahmet, Balıkesir’den Susurluk ve Gönen yönüne ilerledi.

16 Nisan 1920’de Anzavur kuvvetleri Susurluk’un güneyindeki Yahya Köy’de sıkıştırıldı ve yapılan çarpışmada bozguna uğradı. Bu yenilgi üzerine Anzavur Ahmet, önce Karabiga’ya sonra da deniz yoluyla İstanbul’a kaçtı. 
Sitemizde moderatör olarak görev almak ister misiniz?

İçerik yönetimi ve ziyaretçiler tarafından eklenen dosyaların kontrol/onay işlemleri ile ilgilenebilecek, GÖNÜLLÜ Öğretmenlerimiz.. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

(NOT: Sadece Öğretmenler başvurabilir, öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır) İletişim için TIKLAYIN


Arkadaþýna Yolla
Yazýcý Dostu Sayfa

 PageRank Checking Icon primary Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Kapat
 
Önemli Bilgi

Bugün siteye SİZ

Yeni bir dosya eklerseniz,

Yarın siteye girdiğinizde,

Yüzlerce YENİ DOSYA bulursunuz

Siteye dosya eklemek çok kolaydır.

Denemek için tıklayın