Cahilliğin eyleme geçişinden daha korkunç bir şey yoktur.
Goethe

           

Atatürkçülük


Türk ulusunun bugün ve gelecekte tam bağımsızlığa, huzur ve refaha sahip olması, devletin ulus egemenliği esasına dayandırılması, aklın ve bilimin öncülüğünde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarılması amacıyla temel esaslarını Atatürk’ün belirttiği, devletin işleyişine, düşünsel ve ekonomik yaşama ve toplumun temel kurumlarına ilişkin gerçekçi düşünce ve ilkeler.

Atatürkçülük bir ilkeler bütünüdür. Bu nedenle Atatürkçülüğü o bütünlük içinde kavramak gerekir. Bu ilkeler sonucunda varılmak istenen nokta, Türkiye’nin ve Türk ulusunun bütünlük içerisinde ilerlemesidir. Atatürkçülük öteki siyasî akımlar ve ideolojilerle açıklanamaz. Atatürkçülük, temelinde tam bağımsızlık olan bir milliyetçiliği savunur. Bu milliyetçilik anlayışı çağdaş milliyetçiliktir. Çağdaş olduğu için de başka milletlere karşı saygılı olmayı öngörür ve barışçıdır. Atatürk bu konudaki düşüncesini “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözleriyle belirtmiştir.

Atatürkçü düşünce sistemi, modern Türkiye’nin kuruluş aşamasındaki durum ve şartlarından doğmuştur. Atatürk ilkeleri büyük bir birikim sonucunda ortaya çıkmıştır. Atatürk ilkeleri, sağlıklı çözümler üreten, bunu her koşulda kanıtlayan karakteriyle geleceğe dönüktür. 
Sitemizde moderatör olarak görev almak ister misiniz?

İçerik yönetimi ve ziyaretçiler tarafından eklenen dosyaların kontrol/onay işlemleri ile ilgilenebilecek, GÖNÜLLÜ Öğretmenlerimiz.. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

(NOT: Sadece Öğretmenler başvurabilir, öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır) İletişim için TIKLAYIN


Arkadaþýna Yolla
Yazýcý Dostu Sayfa

 PageRank Checking Icon primary Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Kapat
 
Önemli Bilgi

Bugün siteye SİZ

Yeni bir dosya eklerseniz,

Yarın siteye girdiğinizde,

Yüzlerce YENİ DOSYA bulursunuz

Siteye dosya eklemek çok kolaydır.

Denemek için tıklayın