Sen neye hazırsan, o da senin için hazırdır.
Marc Victor Hansen

           

Devletçilik İlkesi


Bu ilke, Türk toplumunda adalet ve güvenliğin sağlanmasını ve ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesini amaçlar. Devletçilik ilkesinin açtığı yolda, Türkiye ilk kez plânlı ekonomiye geçmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye ekonomisi, son derece kötü bir durumdaydı. Uzun süren savaşlardan dolayı, halk yoksul düşmüştü. Bu nedenle Atatürk, ülkenin izleyeceği ekonomik politikayı devletçilik olarak belirledi. Devletçilik ilkesi, Türkiye’nin kısa bir süre içinde kalkınmasını sağlamıştır.

Devletçilik ilkesinde, özel girişimin ekonomide yer alması esastır. Türkiye’de isteyen herkes iş yeri açabilir, üretime katılabilir. Devlet çıkardığı yasalarla bu girişimcileri korur. Onlara kredi ve destek sağlar. Ancak özel girişimcilerin ilgilenmediği ya da boyutları onları aşan ekonomik etkinliklerde devlet bu gereksinimleri karşılamak için önlemler alır. Atatürk, 1936 yılında yaptığı bir konuşmada, “Devletçiliğin bizce anlamı şudur: Kişilerin özel teşebbüslerini ve şahsî faaliyetlerini esas tutmak, fakat büyük bir milletin ve geniş bir memleketin ihtiyaçlarını ve çok şeylerin yapılmadığını göz önünde tutarak, memleket ekonomisini devletin eline almak” demiştir. 
Sitemizde moderatör olarak görev almak ister misiniz?

İçerik yönetimi ve ziyaretçiler tarafından eklenen dosyaların kontrol/onay işlemleri ile ilgilenebilecek, GÖNÜLLÜ Öğretmenlerimiz.. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

(NOT: Sadece Öğretmenler başvurabilir, öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır) İletişim için TIKLAYIN


Arkadaþýna Yolla
Yazýcý Dostu Sayfa

 PageRank Checking Icon primary Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Kapat
 
Önemli Bilgi

Bugün siteye SİZ

Yeni bir dosya eklerseniz,

Yarın siteye girdiğinizde,

Yüzlerce YENİ DOSYA bulursunuz

Siteye dosya eklemek çok kolaydır.

Denemek için tıklayın