İnsan, tebessümle gözyaşı arasında gidip gelen bir sarkaçtır.
Lord Byron

           

Devrimcilik İlkesi


Devrim, bir toplumda kısa süre içerisinde gerçekleştirilen köklü değişikliklerdir. Kendilerini yenileyemeyen toplumlar, zamanla yok olurlar. Bu nedenle, toplumdaki eskimiş ve geçerliliğini yitirmiş kurumların yenileriyle değiştirilmeleri gerekir. Devrimcilik ilkesi, ilerlemeyi ve gelişmeyi kolaylaştıracak kurumların kısa zamanda oluşturulmasını öngörür.

Kurtuluş Savaşı’nın büyük önderi Atatürk, savaş sonrası yeni Türk Devleti’nin kurumlarında ve  toplumsal alanda yenilikler yapılması gerekliliğini hissetmiş ve bu yönde toplumsal yaşamdan hukuk kurallarına, eğitimden ekonomiye köklü değişikler gerçekleştirmiştir. Atatürk, 1925 yılında yaptığı bir konuşmada, gerçekleştirilen devrimlerin amacını şu şekilde açıklar: “Yaptığımız ve yapmakta olduğumuz inkılâpların amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını, tümüyle çağdaş ve bütün anlam ve görünüşüyle uygar bir toplum hâline ulaştırmaktır.” 
Sitemizde moderatör olarak görev almak ister misiniz?

İçerik yönetimi ve ziyaretçiler tarafından eklenen dosyaların kontrol/onay işlemleri ile ilgilenebilecek, GÖNÜLLÜ Öğretmenlerimiz.. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

(NOT: Sadece Öğretmenler başvurabilir, öğrencilerin başvuruları dikkate alınmayacaktır) İletişim için TIKLAYIN


Arkadaþýna Yolla
Yazýcý Dostu Sayfa

 PageRank Checking Icon primary Blogs - BlogCatalog Blog Directory
Kapat
 
Önemli Bilgi

Bugün siteye SİZ

Yeni bir dosya eklerseniz,

Yarın siteye girdiğinizde,

Yüzlerce YENİ DOSYA bulursunuz

Siteye dosya eklemek çok kolaydır.

Denemek için tıklayın